Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Tork konvertörü nedir ne işe yarar?

Collapse
X
 
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Tork konvertörü nedir ne işe yarar?

  Otomobiller ile biraz ilgili olan bir çok kişinin kulağının aşina olduğu bir kavram. ” Tork konvertörü” . En basit anlatımla, aynı manuel vitesli araçlarda debriyajın yaptığı işi, otomatik vitesli araçlarda tork konvertörü yapmaktadır. Yani motor ile şanzıman arasındaki bağlantıyı gerektiğinde belirli ölçülerde sınırlar. Bu sınırlama, aracın D konumunda iken durması ile olur.

  Örnek olarak, araç otomatik vitesli ve ışıkta D konumunda durmaktadır. Ayağınızı frenden çektiğinizde araç öne düşük de olsa bir hamle yapar. ( Siz gaza basmasanız bile. ) İşte bu hareketi yaptıran tork konvertörüdür. Özellikle şehir trafiklerinde otomatik şanzıman araçların daha fazla yakıt tüketimi olmasının temel nedeni budur.

  Yukarıdaki şekilde parçaları ayrı ayrı gösterilmektedir. Bir tarafından türbin, diğer tarafında pompa, ortasında ise stator denilen parça bulunmaktadır. Bu çalışan parçanın içerisinde yağ bulunmaktadır. Pompa dönerken kanallardan yağ girmektedir. Dönmenin etkisi ile, türbine de bu yağ gitmektedir. Ancak; resimden de görebileceğiniz üzere, türbin içerisindeki kanallar pompaya göre ters yöndedir. Yani bu iki parça birbirlerine zıt çalışmaktadırlar. Farklı hızlarda dönme yaparlar iken, aradaki yağ dengesini stator sağlamaktadır. Ancak; her iki parça da aynı hızda döner ise, burada statora ihtiyaç duyulmaz. Bu da genellikle aracın sabit hızla gittiği durumlarda geçerli olmaktadır. Sabit hız ile giden aracın daha az yakıt tüketmesinin bir diğer nedeni de budur.

  Son olarak, türbin ile pompanın genellikle farklı yöne ve farklı hızlarda dönmesinin nedeni, motor devri ve tekerlek hızlarının farklılığını tolere etmek içindir. Yani bir tarafı diğer tarafa yavaş yavaş alıştırır. Böylelikle dişlilerin hasar görmemesini sağlar.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: sanziman-tork.jpg Görüntüleme: 0 Büyüklüğü: 38.4 KB
  Tork konvertörü

  ŞANZIMAN GÖREVLERİ NELERDİR ?


  Bir çok kişinin bildiklerine artı olarak, vites ya da şanzıman aslında aracın boşta ( rölanti ) çalışmasını sağlamaktadır. Motor hareketinin ufak duraksamalarda tamamen durmasını engeller Aracın kullanım koşullarına göre, motorun en verimli çalıştığı devir bandında aracı tutar. Bu da motorun ömrünü uzatır.

  Aracın geri vites yardımı ile ters yönde gitmesine olanak sağlar. Değişik yol ve araç yük koşullarında, doğru devir bandında motorun çalışması sağlanarak, yokuş yukarı çıkılması, arabanın yüklü ya da boş olmasına göre, doğru ve sağlıklı bir şekilde hızlanmasını ( vites düşürerek ya da arttırarak ) sağlar. Bu şekilde, ya sürücü ya da araç beyni – ECU, optimum yakıt tüketimini şanzıman ile sağlar.

  Uygun vites seçimi ile, ( Aracın sahip olduğu en yüksek vites ) yüksek hızlarda yakıt ekonomisi ve düşük devirde çalışma sağlar.
Hazırlanıyor...
X